Filantrop

Czyste Tatry

Czyste Tatry

„Tatry są mi szczególnie bliskie. Z Kasprowym Wierchem związany jestem od dziecka. Wielki sentyment do tej góry i ludzi z nią związanych trwa do dziś. Mam głębokie poczucie, że korzystając z tego, co dają nam góry, jesteśmy winni zostawić je w stanie jak najmniej naruszonym. Dlatego idea akcji „Czyste Tatry” jest mi tak bliska.”

Czyste Tatry to największa akcja sprzątania Tatr, w którą angażują się ludzie z całej Polski. Tysiąc wolontariuszy zbiera śmieci z tatrzańskich szlaków. Zasięg akcji to cały obszar Tatr polskich czyli:
- wszystkie szczyty dopuszczone do ruchu turystycznego,
- doliny tatrzańskie,
- wyznaczone miejsca się poza oznakowanymi szlakami,
- jaskinie tatrzańskie, do których wejdą grotołazi i speleolodzy z klubów i organizacji włączonych do akcji.

Organizatorzy stawiają sobie za cel rozbudzenie świadomości ekologicznej Polaków. Niezmiernie istotna jest również potężna akcja edukacyjna dotycząca Tatr i wszystkiego co z górami związane. Wielkie sprzątanie planowane jest przed kulminacją sezonu turystycznego.

Rafał Sonik jest nie tylko od początku sponsorem akcji, jako właściciel Gemini Holdings i Gemini Park. Angażuje się również osobiście. W 2012 r. wyszedł na szlak i zbierał śmieci razem z ponad 850 ochotnikami. Zebrali 1,5 tony śmieci – głównie pustych butelek, puszek, plastykowych opakowań i niedopałków – na 250 km tras.

Rok później (2013) krakowianin przyciągnął do udziału w akcji już 3000 wolontariuszy, którzy zebrali niemal o połowę mniej, bo 860 kg śmieci. – To oznacza, że nasza inicjatywa zaczyna przynosić efekty, rośnie popularność akcji, a jednocześnie jest mniej śmieci na szlakach – stajemy się coraz bardziej świadomymi turystami, dokonuje się zmiana mentalności – nie ma przyzwolenia dla śmiecenia! – mówił Sonik, którego rozpoznawalność, jako uznanego sportowca, służy dobrze popularności medialnej akcji.

Więcej o projekcie:  www.czystetatry.pl

Comments are closed.