Rajd Dakar 2012

Dakar 2012 był wyjątkowo trudnym pod względem sportowych i pozasportowych zmagań. Wyścig przyniósł kilka niespodzianek i ponownie nie wszystkim udało się rajd ukończyć. Na liście startowej przed rajdem znajdowało się 471 załóg. Na ostatnim etapie liczba ta stopniała do 249, ale dziś Dakar 2012 to już historia. Wjazd na metę w Limie był najbardziej wyczekiwanym przez wszystkich momentem podczas 15 dni tegorocznego rajdu. Wśród Polaków, w klasyfikacji generalnej, bezsprzecznie najlepszy okazał się Rafał Sonik. Quadowiec dojechał na metę z 5:05.52 straty do zwycięzcy rajdu Alejandro Patronelli, co ostatecznie dało mu lokatę tuż za podium tegorocznego Dakaru – miejsce 4-te. Quadowiec decyzją organizatorów nie był jedynak oficjalnie klasyfikowany. Jego znakomity, czwarty wynik został uznany dopiero po półtora roku i długim procesie przez trybunałem w Lozannie.

Dakar to dla mnie życie, które przeżywa się w 2 tygodnie. Po wielkich przygotowaniach zaczyna się od wielkich nadziei, później przychodzą kłopoty, złe i dobre decyzje, radości, smutki, czasem rozczarowania i zawsze ponowne nadzieje. Starałem się dać z siebie wszystko, nie rezygnując. Dziękuję wszystkim, którzy do końca mi kibicowali

– powiedział Rafał Sonik tuż przed ostatnim etapem.

W tym roku w imprezie wzięło udział aż 21 Polaków, ale tylko nielicznym udało się rajd ukończyć. Krzysztof Hołowczyc – najlepszy oficjalnie klasyfikowany Polak, na ostatnim etapie był 3-ci, a ostatecznie znalazł się na miejscu 10 w klasyfikacji generalnej. Jacek Czachor, jadący motocyklem, finalnie został sklasyfikowany jako 13-ty, a kolejny polski motocyklista – Marek Dąbrowski – jako 29-ty. W kategorii ciężarówek Robert Szustowski zajął ostatecznie 30-tą lokatę, a Grzegorz Baran był 35. Były skoczek narciarski Adam Małysz ukończył rajd na 38 miejscu, a Piotr Beapure, jadący w tej samej kategorii, został sklasyfikowany na 53 miejscu.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za emocje, jakich dostarczali kibicom w Polsce i na świecie!