O Rafale Soniku


Rafał Sonik urodził się 3 czerwca 1966 roku w Krakowie. Dorastał w Nowej Hucie i jak sam wspomina, była to dla niego szkoła charakteru, która ukształtowała jego niezłomność i hart ducha na całe życie. Indywidualizm i silna osobowość pomogła mu bez większych problemów odnaleźć się w wiekowych murach prestiżowego, I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego. Czas nauki przy Placu na Groblach pod Wawelem był dla młodego Rafała przełomowy, bo właśnie w tym okresie zaczął zarabiać pierwsze pieniądze.

Krakowski przedsiębiorca zawsze umiejętnie łączył pasję i życie zawodowe. Od najmłodszych lat był zapalonym narciarzem i stałym gościem na Kasprowym Wierchu. W wieku 16 lat swoje zamiłowania postanowił przekuć w sposób na życie, handlując sprzętem sportowym. Kolejnym, naturalnym krokiem okazało się otwarcie jednego z pierwszych domów handlowych w Krakowie. Elefant – pierwsza firma Sonika – zaczęła swoje życie, kiedy jej właściciel studiował na drugim roku handlu zagranicznego na Akademii Ekonomicznej (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny). Firma prężnie działa do dziś, a dom handlowy stał się dla krakowian punktem orientacyjnym na mapie ścisłego centrum.

Rafał Sonik skierował również do swojego rodzinnego miasta powiew z zachodu w postaci pierwszej restauracji McDonald’s (potem były kolejne w Zakopanem i Bielsku Białej). To on miał również olbrzymi wkład w sprowadzenie do Polski koncernu British Petroleum – aktualnie jednego z liderów branży.

Na ścieżce zawodowej przyszedł w końcu czas na zbudowanie okrętu flagowego, którym stała się spółka Gemini Holding. Firma zajmuje się budową i zarządzaniem wielkimi centrami handlowymi (Gemini Park w Tarnowie, Bielsku-Białej i Tychach). Stając za sterami tego znaczącego przedsięwzięcia nie zaprzestał jednocześnie działania w innych branżach, jak IT, farmaceutyczna, księgarska, czy deweloperska.

Trawestując znane powiedzenie: „nie samą pracą Sonik żyje”. Ten niezwykle poukładany i wymagający w stosunku do siebie i swoich pracowników człowiek od zawsze wysoko zawieszał sobie poprzeczkę. Jego miłość do podejmowania kolejnych wyzwań miała i ma swoje odzwierciedlenie również w sporcie. Krakowianin poza narciarstwem próbował tenisa, windsurfingu, lotnictwa i wielu innych dyscyplin, ale jego prawdziwą miłością stały się quady i rajdy cross-country.

Jest pierwszym polskim kierowcą, który stanął na najwyższym stopniu podium legendarnego Rajdu Dakar (1. miejsce w 2015 roku). Trzykrotnie zajmował miejsce trzecie (2009, 2013, 2020), cieszył się również z drugiego miejsca w południowoamerykańskiej edycji zawodów (2014). W 2019 roku wywalczył swój ósmy i dziewiąty Puchar Świata FIM (2010, 2013, 2014, 2015, 2016, 2019 + puchar weteranów 2016, 2018, 2019), a listę jego osiągnięć uzupełnia sześć tytułów mistrza Polski w enduro i motocrossie quadów.

Jest założycielem, fundatorem i byłym prezesem Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców ATV Polska. Wraz z Piotrem Beaupre, we współpracy z Polskim Związkiem Motorowym powołał do życia Poland National Team – reprezentację Polski w rajdach terenowych, w której od początku działalności (grudzień 2012), pełnił funkcję kapitana.

Jest przedsiębiorcą, który kocha pracować z ludźmi i dla ludzi. Dofinansowuje od lat nowatorskie i prężnie działające Stowarzyszenie Siemacha, pomagające dzieciom w rozwoju edukacyjnym i społecznym. Jest pomysłodawcą strony www.naszkasprowy.pl oraz organizatorem inicjatyw związanych z ochroną środowiska. Jest prezesem Stowarzyszenia Czysta Polska, które co roku organizuje wielką akcję sprzątania naszych najwyższych gór pod hasłem „Czyste Tatry”.