FIA Golden Rules


Złote Zasady FIA to podstawowy zestaw niezbędnych zachowań, jaki obowiązuje każdego uczestnika ruchu drogowego. W Polsce do listy dziesięciu reguł dodano dwie dodatkowe, co spotkało się z dużą aprobatą inicjatorów globalnej kampanii. Te zasady to: „Nie staję na kopercie” oraz „Pieszy zawsze pierwszy”.

W 2014 roku poseł Beata Bublewicz, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w imieniu Fundacji im. Mariana Bublewicza i we współpracy z Polskim Związkiem Motorowym postanowiła nadać kampanii w Polsce nieco impetu. Aby uzyskać odpowiedni efekt, do promocji Złotych Zasad zaangażowano najlepszych polskich kierowców rajdowych o różnej specjalizacji. W ten sposób powstała wyjątkowa sesja zdjęciowa, podczas której każdy z zawodników zaprezentował się w „rajdowym rynsztunku” wraz ze swoją zasadą. Rafał Sonik nie mógł zostać „twarzą” innej zasady, niż „Jeżdżę w kasku”.

– Wielokrotnie, podczas różnych okazji prezentowałem swoim kibicom, czy dziennikarzom dwa kaski. Między nimi jest tylko jedna i najważniejsza zarazem różnica – życie. Moje życie. W 2013 roku podczas zawodów Pucharu Świata w Brazylii, jadąc w pyle za innym zawodnikiem wpadłem do wyrwy przy prędkości około 108 km/godz. i uderzyłem głową o nawierzchnię. Gdybym nie miał na głowie kasku, albo był on kiepskiej jakości – już by mnie tu nie było – wspomina Rafał Sonik.

Trzykrotny zdobywca Pucharu Świata FIM od lat szkoli młodzież, zabierając młodsze i starsze dzieci na treningi quadowe. Podczas zajęć przyjemne łączy z pożytecznym i stara się kształtować odpowiednie nawyki u swoich podopiecznych. – Chciałbym, żeby każde dziecko nie tylko wiedziało, ale przede wszystkim miało wyrobiony odruch ubierania nie tylko kasku, ale wszystkich możliwych ochraniaczy – podkreślał podczas swojego wystąpienia.

 

Złote Zasady FIA – chcę być bezpieczny:

Zapinam pasy – jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów.

Krzysztof Skorupski

Przestrzegam przepisów ruchu drogowego – zasady są po to, by nas chronić.

Michał Kościuszko

Jeżdżę z dozwoloną prędkością – mój samochód jest z metalu, piesi i dzieci – nie.

Jan Chmielewski

Sprawdzam opony – kontroluję bieżnik i ciśnienie, także w kole zapasowym.

Szymon Kornicki

Prowadzę tylko na trzeźwo – pijany lub odurzony stanowię niebezpieczeństwo.

Krzysztof Hołowczyc

Chronię dzieci – przewożę je w fotelikach.

Kajetan Kajetanowicz

Jestem uważny – telefonowanie czy smsowanie zwiększają zagrożenie.

Tomasz Kuchar

Przerywam podróż, gdy jestem zmęczony – lepiej dotrzeć późno niż wcale.

Małgorzata Rdest

Jeżdżę w kasku – motocykle i rowery nie chronią głowy.

Rafał Sonik

Jestem uprzejmy – szanuję innych kierowców.

Wojciech Chuchała

Nie parkuję na kopercie

Bartosz Ostałowski

Piesi zawsze pierwsi

Beata Bublewicz i Andrzej Witkowski