Już po raz piąty, w dniach 1-2 lipca wolontariusze z całej Polski zbiorą się w Zakopanem w ramach akcji Czyste Tatry, by wspólnie z ambasadorami i organizatorami posprzątać górskie szlaki. Głównym inicjatorem wielkiego sprzątania jest Stowarzyszenie Czysta Polska i jego prezes Rafał Sonik.
Akcja Czyste Tatry, organizowana przez Stowarzyszenie Czysta Polska, ma zaledwie pięć lat, ale efekty jej krótkiej historii są zdumiewające. Co roku jednoczy wokół idei wspólnego sprzątania Tatr zaangażowane grono wolontariuszy, znane osobistości ze świata podróży, nauki, sportu i show-biznesu, a także wiele instytucji i firm, którym nie jest obojętny stan najpiękniejszych polskich gór. Ubiegłoroczne sprzątanie Polski w ramach akcji Czyste Tatry i partnerskiego projektu Barefoot Projekt Czysta Plaża zaangażowało 4747 ochotników. Organizatorzy liczą na podobną frekwencję również w tym roku i zachęcają wszystkich do rejestracji. W tym roku, organizatorzy mają ambicję też pobić rekord Guinnessa w układaniu największego wzoru z materiałów wtórnych!
– Czyste Tatry to pierwsza i największa tego typu akcja w Polsce – mówi Rafał Sonik, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Czysta Polska. – Za każdym razem gdy wychodzimy wspólnie na szlak czuję, jak ważny i potrzebny jest to projekt dla całej Polski. Jeżeli znajdują się inicjatorzy takich akcji, to trzeba im pomagać. Dzięki temu Polacy stają się lepsi, bardziej świadomi. To dla mnie zawsze niezwykle budujące, że razem, w tak wielkim gronie, możemy zrobić coś dobrego – dodaje wielokrotny uczestnik i laureat słynnego Rajdu Dakar.
W ciągu czterech lat, 11,5 tysiąca wolontariuszy, wspólnymi siłami, zebrało prawie 4000 kg śmieci pozostawionych na szlakach. Zmniejszająca się ilość zebranych odpadków jest pocieszająca, jednak nie oznacza, że maleje potrzeba budowania świadomości ekologicznej. Nie świadczy też, o tym, że Polacy zostawiają po sobie mniej śmieci w górach, nad morzem czy w innych popularnych turystycznie, chronionych miejscach. Akcja Czyste Tatry swoją ideą zaraża coraz więcej osób, odbija się też szerokim echem w mediach. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na uświadamianie jak ważna jest edukacja ekologiczna i jej praktyczny wymiar – nie zaśmiecanie najcenniejszych zakątków Polski.
Choć z roku na rok ilość zebranych śmieci się zmniejsza to idea i główny cel projektu pozostają niezmiennie ważne. – W miejsce posprzątanych odpadków mogą przecież pojawić się nowe, a raz zmieniona postawa może zakorzenić się na zawsze. I to jest naszym celem. Edukować i uświadamiać wszystkim miłośników Tatr, jak ważna dla naszych gór jest ekologiczna postawa. Liczę na to, że w lipcu ponownie się spotkamy i wspólnie zostawimy czyste Tatry! – mówi Rafał Sonik.
Do piątej edycji akcji, jak co roku, przyłączyły się znane i lubiane osobistości ze świata podróży, nauki, sportu i show-biznesu. Tegoroczne grono Ambasadorów, zasilili: