Nagroda Miasta Krakowa to wyróżnienie, którego tradycje sięgają XVI wieku. Otrzymują ją ludzie, sławiący imię miasta w kraju oraz poza jego granicami w dziedzinach kultury, sztuki, nauki, techniki oraz sportu. W tym roku w gronie laureatów znalazł się Rafał Sonik – uhonorowany za swoje wybitne osiągnięcia w rajdach terenowych.
W czwartkowy wieczór, na honorowych miejscach sali obrad Urzędu Miasta Krakowa zasiadła piątka laureatów. W dziedzinie kultury i sztuki Nagrodę Miasta Krakowa otrzymali Jan Peszek i Michał Niezabitowski, za osiągnięcia naukowe wyróżniony został Prof. dr hab. Andrzej Zygmuntowicz Hrynkiewicz, a do grona zasłużonych dla grodu Kraka sportowców dołączyli Rafał Sonik i Natalia Czerwonka.
– To dla mnie ogromna satysfakcja, że mogę prezentować logo Krakowa i logo Siemachy jako zwycięzca od Półwyspu Arabskiego nad Oceanem Indyjskim, aż po Chile nad Pacyfikiem. To wielki przywilej – podkreślił w trakcie swojego wystąpienia Rafał Sonik.
Wyróżnienie przyznawane przez prezydenta Krakowa to również nagroda finansowa. Trzykrotny zdobywca Pucharu Świata FIM postanowił przeznaczyć tę kwotę Stowarzyszeniu Piękne Anioły, którego działania mają na celu poprawę warunków życia dzieci w najbiedniejszych rodzinach.
– Adam Asnyk napisał w jednym ze swoich wierszy: „A ten zwycięzcą – kto drugim da najwięcej światła od siebie!”. Wszyscy rozumiemy, jak ważne jest to, abyśmy pomagali innym. Tym, którzy z różnych powodów nie otrzymali możliwości korzystania z wolności, wywalczonej przed 25 laty. Możemy stać się dzięki temu dojrzałym społeczeństwem. Dlatego swoją nagrodę przeznaczę dla dzieci, którym brakuje podstawowych rzeczy, takich jak pokój, czy łazienka – zapowiedział rajdowiec.
Tradycja Nagrody Miasta Krakowa sięga roku 1535, kiedy uhonorowany został Mikołaj Jaskier za skodyfikowanie prawa miejskiego. Przez kolejne wieki wyróżnienie trafiało z różną częstotliwością do kolejnych wybitnych postaci stolicy Małopolski. Wśród sportowców w poprzednich latach nagrodę otrzymali m.in. Krzysztof i Wacław Wieczorkowie, Ludwik Miętta-Mikołajewicz, Robert Korzeniowski, Robert Musiorski, Marcin Urbaś, Maciej Żurawski oraz Agnieszka Radwańska.