W niedzielę, w pięknym wiosennym słońcu, 760 osób wzięło udział w 16. Spotkaniu Przyjaciół na Kasprowym Wierchu w intencji przyszłych pokoleń. – Niezależnie od tego, czy zagrożeniem są wojny, kryzys klimatyczny, zjawisko hejtu, czy technologia, to my – dorośli odpowiadamy za to, czy w świecie naszych dzieci będzie dało się żyć. I czy następne pokolenie będzie potrafiło komunikować się ze sobą. To wielkie wyzwanie dla każdego z nas – powiedział na otwarcie Rafał Sonik.
Pierwsze Spotkanie Przyjaciół na Kasprowym Wierchu odbyło się w 2007 roku. Od tamtego czasu, co roku (z tylko jednym wyjątkiem), wokół szczytu „Świętej Góry” polskich narciarzy zbierają się ludzie, którzy swoje życie związali z Tatrami. Narciarze, byli sportowcy, taternicy, pracownicy TOPR, TPN, PKL, ale także ludzie, którzy kochają góry i spędzili w nich znaczącą część swojego życia. Ta grupa tworzy od lat wyjątkową społeczność, co podkreślano również tej niedzieli, podczas 16. Spotkania i towarzyszącej mu mszy świętej.
Już od 9:00 kolejni goście wjeżdżali kolejką na Kasprowy Wierch, gdzie trwał pokaz archiwalnych filmów z poprzednich spotkań. W Górnej Stacji Kolejki na uczestników czekały również piękne widoki ośnieżonych tatrzańskich szczytów, ponad którymi szybko przepływały gnane wiatrem obłoki. Właśnie ten wiatr, w porywach bardzo mocny, sprawił że tradycyjną Mszę Świętą ze szczytu przeniesiono na taras budynku PKL. Tam, tuż po 12:00 przywitał zgromadzonych Marek Gajewski. Jeden z twórców i uczestnik wszystkich dotychczasowych spotkań odczytał nazwiska członków społeczności, którzy odeszli w minionym roku.
Po minucie ciszy głos zabrał inicjator i główny organizator wydarzenia – Rafał Sonik. – Wszystkie nasze dotychczasowe spotkania miały ważne intencje. Wierzyliśmy, że świat będzie już tylko lepszy, a XXI wiek będzie wolny od agresji. Po 2014 musieliśmy zrewidować te poglądy, a w ostatnich dwóch latach spotykaliśmy się w intencji pokoju w Ukrainie oraz spokoju na świecie po strasznym trzęsieniu ziemi w Turcji. W tym roku modlimy się w intencji przyszłych pokoleń, które będą się mierzyć ze skutkami wojen, globalnego ocieplenia, zjawiskiem hejtu i zmianami, jakie w nasze życie wprowadza sztuczna inteligencja. Ale to, jak będzie wyglądać ich świat to nasze wyzwanie i nasza odpowiedzialność. Każdego z nas – podkreślił.
Rafał Sonik odczytał również list od Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników, w którym przekazał on swoją radość i gratulacje z trwającej tradycji. Wyraził również swój podziw dla społeczności, którą łączy nie tylko miłość do gór i pasja, ale również wspólnota idei i wartości.
Obecny na szczycie Prezydent Bronisław Komorowski zauważył natomiast, jak ważna jest postawa wdzięczności, która oznacza docenianie tego co mamy. – Dlatego dziękuję twórcom spotkań za to, że trwają w tej misji i za to, że kiedyś postanowili mnie tu zaprosić po raz pierwszy. Dziękuję tym, którzy spotykają się tu co roku i mimo dzielących ich różnic, tworzą wspólnotę. Dziękuję również opatrzności bożej, za to, że jest taka społeczność, która potrafi się piękniej modlić. Bliżej nieba, bliżej siebie, wśród wspaniałych ludzi i pięknych gór. A piękno świata zobowiązuje – zakończył.
Przed rozpoczęciem Mszy Świętej głos zabrała również wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela, która podzieliła się marzeniem, by na Kasprowym Wierchu podczas spotkań pojawiło się więcej polityków, ponieważ w tym miejscu lepiej słychać głos ludzi. Bo w tym miejscu bez względu na poglądy, wszyscy ludzie karmią się tylko miłością.
Krótkie przemówienia wygłosili również konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski i konsul honorowy Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk. Na koniec Hubert Pietrus, ambasador Fundacji #DOBRYhasztag przeczytał przejmujący wiersz, będący listem z przyszłości.
„Wyobraź sobie, że wszystko, cała nasza praca… wszystko stanęło na słowach.
Nawet nie chcę myśleć, że tylko próbowaliśmy.
Nie…
Nie mogę na to pozwolić. To się nie wydarzy”.
Po tych wszystkich przemówieniach ks. mjr Mateusz Korpak, Kierownik Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego odprawił Mszę Świętą, zwracając uwagę, że poza zewnętrznymi zagrożeniami dla przyszłych pokoleń, istnieją też wewnętrzne. Są nimi podejmowanie niewłaściwych decyzji oraz brak miłości w życiu, mogący doprowadzić człowieka do sytuacji, w której sam stanie się dla siebie zagrożeniem.
Eucharystii towarzyszył muzyka i śpiew Chóru Świętego Marcina z Klikuszowej, a także Szkolnego Zespołu Pieśni i Tańca „Polany” im. Stanisława Nędzy-Kubińca. Spotkanie zakończyło tradycyjne wspólne zdjęcia, a także poczęstunek i długie „przyjaciół rozmowy”. W tegorocznym wydarzeniu wzięło udział 760 uczestników.
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Czysta Polska. Partnerami zostali Tatrzański Park Narodowy i Polskie Koleje Linowe. Patronatem medialnym modlitwę o przyszłe pokolenia, objął „Tygodnik Podhalański”. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie: https://czystapolska.org.pl/projekty/projekt-nasz-kasprowy/ .