W niedzielę 8 maja, na szczycie Kasprowego Wierchu zgromadziło się ponad 550 Polaków i Ukraińców. Razem, podczas mszy świętej celebrowanej przez ks. Andrzeja Augustyńskiego i ks. Petro Tsiviuka modlili się o pokój w Ukrainie, Polsce i na świecie. Ciepło, które wytworzyli uczestnicy, a także słowa nadziei i otuchy miały wyjątkową moc, bo na czas tego wyjątkowego spotkania rozgoniły nawet ciężkie, deszczowe chmury, gromadzące się nad Tatrami.
– Spotykamy się na Kasprowym Wierchu regularnie od 2007 roku, by być bliżej nieba i bliżej siebie. Tym razem jednak nasza uroczystość jest wyjątkowa, bo odbywa się w obliczu okrutnej napaści Rosji na Ukrainę. Trudno modlić się o pokój i wyzbyć się nienawiści do agresora, kiedy słyszymy o morderstwach i aktach ludobójstwa. Łączy nas jednak marzenie o pokoju. W Ukrainie, w Polsce i na świecie – powiedział przed rozpoczęciem mszy inicjator spotkań Przyjaciół na Kasprowym Wierchu, Rafał Sonik.
Gośćmi wydarzenia, byli w tym roku przede wszystkim uchodźcy z Ukrainy. Dzieci oraz ich matki, które otrzymały schronieni w Zakopanem, Krakowie, czy Tarnowie. Na szczycie, wraz ze stałymi uczestnikami – ludźmi gór – modlił się prezydent Bronisław Komorowski, wraz z małżonką Anną. Przed rozpoczęciem eucharystii, Rafał Sonik odczytał tradycyjnie list od Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy. Para prezydencka od kilku lat łączy się duchowo z uczestnikami spotkań, podkreślając, że są to wydarzenia ponad podziałami.
„Dają Państwo dowód solidarnej, braterskiej więzi – która, tak jak przed wiekami, tak i dzisiaj, w obliczu zbrojnej rosyjskiej agresji na Ukrainie – łączy wolne narody naszego regionu, w tym szczególnie Polaków i Ukraińców. (…) Państwa spotkanie jest znakiem wiary w moc dobra, prawdy, wolności i międzyludzkiej solidarności – moc, która ostatecznie musi zwyciężyć nad strachem i agresją, nad rządzą zniszczenia, podboju dominacji i wyzysku. Zjednoczeni wokół wspólnych ideałów i wartości, uczyńmy wszystko, aby zmienić bieg historii, aby odmienić na lepsze los nas i naszych potomnych” – czytamy we fragmencie listu.
Podczas liturgii, ponad zgromadzonymi zaświeciło słońce. Wokół gromadziły się czarne chmury, ale niemal do ostatniego akordu wydarzenia, nie spadła z nich kropla deszczu. Ks. Andrzej Augustyński zwrócił uwagę zgromadzonych na istotę zła, które niszczy zarówno ofiarę, jak i oprawcę. Wraz z uczestnikami, błagając Boga o pokój, przywołali słowa Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”.
Wszyscy uczestnicy otrzymali kotyliony stworzone z flag Polski i Ukrainy. Do tego małego, ale ważnego gestu odniósł się, obecny na szczycie konsul generalny Ukrainy w Krakowie, Wieczesław Wojnarowski. – Barwy narodowe mamy dziś nie tylko na kotylionach, ale przede wszystkim w sercach. Dziękuję w imieniu narodu ukraińskiego, że otworzyliście na uchodźców Wasze serca i domy. Jesteśmy dumni, że walczycie ramię w ramię z Ukrainą, nie tylko o jej suwerenność oraz integralność terytorialną, ale też kierunek rozwoju społecznego i politycznego. Sława Ukrainie! – zakończył konsul, któremu odpowiedział tradycyjny odzew „Gierojom Sława!”.
Do zebranych na szczycie, przesłanie skierował również Prezydent Bronisław Komorowski, który podczas mszy odczytał również pierwsze czytanie. – Dziękujmy Bogu, że możemy być tu razem. Razem modlić się, patrzeć z obawą na nadchodzące chmury, dzielić się serdecznością i braterstwem. W górach łatwiej jest myśleć o rzeczach wielkich: o Bogu i darze wolności, o który wspólnie się tu modlimy.
Podczas 14. Spotkania Przyjaciół na Kasprowym Wierchu odbyły się również liczne wydarzenia towarzyszące, a wśród nich występ zespołu Trebunie Tutki, Wiktorii Daniec, Marii Czerkas, czy Anastazji Wojtjuk. Do uczestników zwrócili się także na miejscu Starosta Tatrzański Piotr Bąk, konsulowie generalni Ukrainy i Turcji, artysta Marcin Daniec, a za pośrednictwem nagrania – Anna Dymna. Wydarzenie zakończyło symboliczne wypuszczenie pięciu białych gołębi pokoju, które jeszcze dłuższą chwilę krążyły ponad dolinami Tatr.
Organizatorem wydarzenia byli: Nasz Kasprowy oraz Stowarzyszenie Czysta Polska. Partnerami zostali Tatrzański Park Narodowy i Polskie Koleje Linowe. Patronatem medialnym modlitwę o pokój bliżej nieba objął „Tygodnik Podhalański”.