Organizacje pozarządowe i społeczne inicjatywy odgrywają potężną rolę w kształtowaniu się społeczeństwa obywatelskiego. Jedna z nich – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, od 27 lat uczy nas jak okazywać dobro i bezinteresownie dzielić się nim z innymi. Patrycja Krzymińska, Rafał Sonik i Rafał Collins łączą wysiłki, by stworzyć nową siłę dobra i powalczyć o Pokojową Nagrodę Nobla dla WOŚP.
Początek projektowi dało dwóch Rafałów. Rafał Collins w odpowiedzi na wydarzenia z połowy stycznia tego roku zainicjował nominację Jurka Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla. W tym samym czasie, Rafał Sonik, tuż po powrocie z Rajdu Dakar rozpoczął tworzenie „siły dobra”, która ma być odpowiedzią na falę nienawiści i hejtu obecną zarówno w dyskursie politycznym, jak i społecznym.
Do motoryzacyjnego duetu dołączyła Patrycja Krzymińska – uosobienie dobra, autorka internetowej zbiórki „ostatnia puszka Pawła Adamowicza” oraz zbiórki środków na działanie Narodowego Centrum Solidarności. Gdańszczanka od razu stała się motorem napędowym inicjatywy, która ma na celu zebranie jak największej liczby podpisów pod petycją do Norweskiego Komitetu.
– Tym razem zamiast środków, zbieramy podpisy. Chcemy aby było ich jak najwięcej! Dostarczymy je potem do Oslo, aby pokazać Komitetowi Noblowskiemu, jak wiele dobra może wygenerować jedna organizacja pozarządowa. Ten Nobel dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie symboliczną nagrodą dla wszystkich, którzy bezinteresownie niosą pomoc innym – powiedziała Patrycja Krzymińska.
– W dzisiejszych czasach powinniśmy przypomnieć sobie o tym co dobre w nas i wokół nas. Odnaleźć w sobie siłę dobra. WOŚP wykonuje ogromną pracę edukacyjną dla naszych dzieci, wpajając im wartości związane z pomaganiem innym i wolontariatem. Daje nam ziarenko dobra, które może w przyszłości wykiełkować, jeśli my także wykrzeszemy z siebie choć trochę energii i zaangażowania – dodał Rafał Sonik.
Budowanie wielkiej koalicji dobra odbywa się pod hasłami #siłaDOBRA, #NOBELdlaWOŚP. Zatacza ona coraz większe kręgi w Internecie i mediach ogólnopolskich. – Dołączają do nas liczni ambasadorzy, którzy również czują, że hejt – truciznę niszczącą dobro, które mamy w sercach – można pokonać tylko pokojowymi metodami. Wsparcie okazały nam już Anna Dymna, Janina Ochojska i siostra Małgorzata Chmielewska, których działania są równie wartościowe i dobre jak WOŚP. Petycję podpisali i zachęcają do podpisania Agnieszka Chylińska, Kayah, Anna Maria Jopek, Patrycja Markowska, czy zespół De Mono. A to dopiero początek – zapewnia Rafał Collins.
Siła dobra rośnie z każdym dniem. Kształtująca się wielka „drużyna dobra”, chce udowodnić, że w XXI wieku nadal potrafimy być solidarni, że potrafimy się jednoczyć we wspólnym celu. Pokazać, że Polacy są społeczeństwem pełnym empatii i zbudowanym na fundamentach dobra, solidarności, szacunku i tolerancji.
– Podpis pod petycją oznacza nie tylko poparcie dla starań w przyznaniu Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy Pokojowej Nagrody Nobla. To przede wszystkim podziękowanie dla tych wszystkich – instytucji, organizacji, wolontariuszy i ludzi – którzy bezinteresownie angażują się społecznie i pomagają drugiemu człowiekowi – zakończyła Patrycja Krzymińska.