Tatry są mi szczególnie bliskie. Z Kasprowym Wierchem związany jestem od dziecka. Wielki sentyment do tej góry i ludzi z nią związanych trwa do dziś. Mam głębokie poczucie, że korzystając z tego, co dają nam góry, jesteśmy winni zostawić je w stanie jak najmniej naruszonym. Dlatego idea akcji „Czyste Tatry” jest mi tak bliska.
Działalność na rzecz ochrony środowiska, w przypadku Rafała Sonika rozpoczęła się wraz z pierwszą akcją „Czyste Tatry”, która odbyła się pod koniec czerwca 2012 roku. W ramach tej inicjatywy, 850 wolontariuszy z całej Polski zebrało na tatrzańskich szlakach niemal 1,5 tony odpadów. Dla krakowianina był to impuls do pójścia krok dalej i zadbania również o inne, cenne przyrodniczo obszary kraju.
W listopadzie 2012 roku powstało Stowarzyszenie Czysta Polska, którego celem jest prowadzenie nie tylko działań doraźnych, ale przede wszystkim edukacja i próby wprowadzania zmian w świadomości Polaków, którzy nie potrafią docenić piękna i nieskazitelności miejsc, które mają przywilej odwiedzać.
Kolejne edycje „Czystych Tatr” gromadzą coraz większe rzesze wolontariuszy, którzy znosili z gór coraz mniej śmieci. W 2013 roku niespełna 3000 osób zebrało 860 kg odpadów, podczas gdy w 2014, ponad 3500 zgłoszonych zostawiło w specjalnie oznakowanych punktach zbiorczych worki o łącznej wadze 580 kg. W 2015 roku zaangażowanych było już 4000, a śmieci zaledwie 440 kg. W 2016 podobna liczba ochotników zebrała 280 kg odpadów. 2017 ponad 5000 wolontariuszy zniosło z gór 240 kg śmieci, a w 2018 ponad 7000 osób zebrało 420 kg (waga zawyżona ze względu na deszczową pogodę i namoknięcie wielu odpadów).
– To oznacza, że nasza inicjatywa zaczyna przynosić efekty, rośnie popularność akcji, a jednocześnie jest mniej śmieci na szlakach. Stajemy się coraz bardziej świadomymi turystami, dokonuje się zmiana mentalności. Nie ma przyzwolenia dla śmiecenia! – mówił Sonik, który w akcję angażuje się zarówno organizacyjnie, finansowo, jak i osobiście, sprzątając co roku szlak prowadzący na Kasprowy Wierch.
W latach 2014-2017 roku Stowarzyszenie Czysta Polska włączyło się również aktywnie w Barefoot Projekt Czysta Plaża – akcję o bardzo podobnej specyfice, ale prowadzonej po drugiej stronie kraju – na wybrzeżu. W ten sposób powstał projekt „Czysta Polska od Tatr do Bałtyku”, w ramach którego działalnością stowarzyszenia mają zostać objęte również inne obszary Polski, jak chociażby Bieszczady, czy Beskidy.
Więcej o projekcie: www.czystapolska.org.pl